Drzewoteka

Drzewa to nie tylko fabryki tlenu. To także moc dobroczynnych dla nas i dla środowiska właściwości. Każde z nich jest inne, każde przynosi wiele korzyści i każde zasługuje na szczególne miejsce w naszej przestrzeni. W naszej DRZEWOTECE prezentujemy nie tylko tych 10 gatunków, które sadzić będziemy w mieście. Chcemy przedstawić Ci także inne odmiany drzew. Może któreś z nich zagości w Twoim ogrodzie?

wiśnia_galeria4
wiśnia_galeria3
wiśnia_galeria1
wiśnia_galeria2
previous arrow
next arrow

WIŚNIA PIŁKOWANA

Wiśnia piłkowana, zwana częściej wiśnią japońską, to jedno z drzew o wprost spektakularnym wyglądzie. O jego unikatowości świadczą niezwykle ozdobne kwiaty, które pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści. To sprawia, że wiśnia japońska często ozdabia przydomowe ogrody, a także parki i skwery.

Wiele odmian wiśni japońskiej to drzewka o niewielkich rozmiarach. Jednak bardzo popularna stała się odmiana Kanzan osiągająca nawet 10 metrów wysokości oraz koronę rozłożystą aż do 8 metrów średnicy. Drzewo to wyróżnia się karminowymi kwiatami.

Owoce wiśni piłkowanej nie nadają się do spożycia. Dla ludzi są one wysoko trujące. Nie szkodzą one natomiast ptakom, które chętnie się nimi delektują. 

Czy wiesz, że… (więcej…)

platan_galeria1
platan_galeria2
platan_galeria3
platan
previous arrow
next arrow

PLATAN

Platan klonolistny to jedno z najbardziej rozłożystych drzew świata. Jego korona może rozłożyć się aż na szerokość 30 metrów. Tyle samo liczyć będzie jego wysokość. Liście platana przypominają w kształcie ludzką dłoń i podobne są do liści klonowych. 

Platan jest drzewem bardzo charakterystycznym. Poznać go można nie tylko po grubym pniu i rozbudowanych konarach, ale przede wszystkim po łuszczącej się łaciato korze. Z wiekiem od pnia odrywają się duże, cienkie płaty, tworząc na pniu plamistą mozaikę. Prawdopodobnie jest to efekt zanieczyszczeń powietrza, które zatykają pory kory.

Wyciągi z platana wykorzystywane są w medycynie. Działają m.in. silnie przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo. Można je stosować na obrzęki i bóle reumatyczne.  Przyśpieszają gojenie ran i wchłanianie wybroczyn, siniaków czy ropni.

Czy wiesz, że… (więcej…)

lipa_galeria2
lipa_galeria1
lipa_galeria3
lipa_galeria4
lipa_galeria6
lipa_galeria5
previous arrow
next arrow

LIPA

Lipa to drzewo długowieczne,  rosnące nawet 1000 lat. Różne jej odmiany spotkać można w całej Europie – zwykle w domowych ogrodach, miejskich parkach czy skwerach, gdzie pełnią rolę ozdobną. Kwiaty lipy wydzielają przyjemny zapach i są miododajne.

Lipa jest bardzo ceniona ze względu na swoje właściwości lecznicze. Herbata z jej kwiatów pomaga w walce z przeziębieniem, łagodzi katar i kaszel, działa napotnie w stanach gorączkowych. Lipa ma także właściwości moczopędne, dlatego podczas leczenia herbatą z lipy należy dodatkowo nawadniać organizm. Lipa traktowana jest także jako drzewo terapeutyczne. Działa uspokajająco, odtruwa organizm, wspomaga pacę mózgu, poprawia zdrowie psychiczne i fizyczne. Przytulając się do lipy, możemy odzyskać wewnętrzną równowagę, uleczyć duszę i dostarczyć sobie nowej energii.  Jej obecność przy domach sprzyja rodzinnej harmonii. Dostarcza nowej energii, przywraca stan wewnętrznej równowagi. 

Czy wiesz, że… (więcej…)

klon_galeria2
klon_galeria1
klon_galeria3
klon_galeria4
klon_galeria5
previous arrow
next arrow

KLON

Klon to jedno z najbardziej rozpoznawalnych drzew na świecie. Występuje powszechnie. Z powodu łatwego rozprzestrzeniania się w Ameryce Północnej został nawet uznany za gatunek inwazyjny, zagrażający miejscowej florze i fanie.

Ze względu na swój ozdobny charakter, a także wysoką tolerancję na zanieczyszczenia środowiska klon często sadzony jest w miejskiej przestrzeni. Spotkać go można w parkach i na osiedlach mieszkaniowych.

Klon ceniony jest także za swoje właściwości lecznicze. W medycynie naturalnej wykorzystuje się sok, korę oraz liście. Preparaty tworzone na ich bazie działają antyseptycznie, przeciwzapalnie, bakteriobójczo i moczopędnie.

Czy wiesz, że… (więcej…)

Jarząb

JARZĄB

Jarząb niemal powszechnie nazywany jest jarzębiną, choć tak naprawdę nazwa ta odnośni się jedynie do jego owoców. Traktowany jest jako roślina ozdobna, dlatego często zdobi on miejskie ulice i skwery. Spotkać go można oczywiście także w lasach. Jarząb jest drzewem bardzo wytrzymałym, może wyrosnąć niemal wszędzie, nawet w mało sprzyjających warunkach. Owoce jarzębu stanowią nieodzowną część jesiennego krajobrazu. Są też przysmakiem różnorakiego ptactwa. Dla ludzi nie nadają się jednak do spożycia na surowo. Można je jeść dopiero po obróbce termicznej, chociażby w postaci konfitury.

Jarząb posiada właściwości prozdrowotne. Już w medycynie ludowej wykorzystywano jego owoce do leczenia biegunek, wzmocnienia serca czy wspierająco przy chorobach płuc, wątroby i niewydolności nerek. Do dzisiaj przypisuje się jarzębinie właściwości lecznicze w schorzeniach nerek i wątroby. Kwiaty jarząbu działają natomiast moczopędnie i łagodnie przeczyszczająco.

Czy wiesz, że… (więcej…)

jabłoń_galeria2
Jabłoń_galeria1
jabłoń_galeria4
jabłoń_galeria3
previous arrow
next arrow

JABŁOŃ OZDOBNA

Jabłoń ozdobna nazywana jest inaczej rajską jabłonią. To gatunek jabłoni o niewielkiej wielkości – osiągający zwykle kilka metrów wysokości. Na świecie istnieje wiele odmian, które różnią się od siebie barwą i wielkością kwiatów i owoców, a także kształtem liści. Ich wspólną cechą charakterystyczną jest natomiast obfite kwitnienie oraz owocowanie drobnymi, dekoracyjnymi owocami. Dzięki temu podziwiać je można niema przez cały rok – wiosną podczas kwitnienia, latem w trakcie owocowania i jesienią, gdy owoce dojrzewają, a liście zmieniają kolor.

Owoce jabłoni ozdobnej, nazywane rajskimi jabłuszkami, mają właściwości przeciwzapalne, przeciwwrzodowe i antywirusowe. Zawierają dużo witaminy C i A, a także kwasów organicznych czy soli mineralnych. Nie da się ich jednak spożywać bezpośrednio z drzewa. Można z nich przyrządzać konfitury, a także kandyzować w cukrze, by później dekorować nimi ciasta i desery.

Czy wiesz, że… (więcej…)

grab_galeria2
grab_galeria3
grab_galeria4
grab_galeria5
previous arrow
next arrow

GRAB POSPOLITY

Grab jest nieodzownym elementem polskich lasów. Spotkać go można niemal wszędzie. Rośnie nawet w silnie zacienionych miejscach. Jego cechą rozpoznawalną jest gładka, szara kora z jaśniejszymi paskami.

Grab szczególnie doceniają ogrodnicy, gdyż doskonale nadaje się on do formowania. Wykorzystuje się go do tworzenia żywopłotów, arkad czy skomplikowanych figur roślinnych, zdobiąc  parki, ogrody i skwery.

Grabom nie można również odmówić właściwości leczniczych czy terapeutycznych. W medycynie ludowej wykorzystuje się suszone liście, kwiaty i korę w celu leczenia reumatyzmu czy w chorobach procesu starzenia się. W terapii natomiast grab działa rozluźniająco na mięśnie i pozwala się odprężyć.

Czy wiesz, że… (więcej…)

czeremcha_galeria1
czeremcha_galeria2
czeremcha_galeria3
previous arrow
next arrow

CZEREMCHA POSPOLITA

Czeremcha ma wygląd niewielkiego drzewa lub dużego krzewu, rośnie zwykle do kilku metrów. Znana jest także pod nazwami ludowymi – śliwa kocierpka, trzemcha albo smrodynia. Ma szeroką koronę i zwisające gałęzie, a jej kwiaty wydają upojny zapach i stanowią pożytek dla pszczół.

W medycynie ludowej przypisuje się czeremsze właściwości lecznicze. Młode liście mają działania odkażające i bakteriobójcze. W zielarstwie natomiast wykorzystuje się kwiaty, korę i owoce. Działają one uspokajająco i obniżają ciśnienie krwi, są moczopędne i regulują przemianę materii. Spożywanie owoców czeremchy wzmacnia odporność, działa przeciwzapalnie i detoksykacyjnie

Owoce czeremchy znajdują również zastosowanie w kuchni. Mają wyrazisty, słodko-kwaśny smak, przypominający smak aronii. Idealnie nadają się do soków, nalewek i konfitur.

Czy wiesz, że… (więcej…)

świerk_galeria1
świerk_galeria2
świerk_galeria3
świerk_galeria4
previous arrow
next arrow

ŚWIERK

Świerk gości w lasach, parkach, ogrodach, a także – podczas świąt Bożego Narodzenia – w wielu domach. To wiecznie zielone drzewa z gatunku sosnowatych, obejmujące ponad 35 odmian. Niezależnie jednak od odmiany świerki znane są ze swoich właściwości leczniczych.

W medycynie naturalnej wykorzystywane są igły i młode pędy świerku. Wykonuje się z nich napary, syropy i olejki. Są one pomocne w leczeniu schorzeń układu oddechowego, stanach zapalnych układu pokarmowego i moczowego, a także przy bólach reumatycznych i nerwobólach. Preparaty ze świerku działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Wykazują także działanie rozgrzewające i moczopędne.

Czy wiesz, że… (więcej…)

sosna_galeria5
sosna_galeria3
sosna_galeria2
sosna_galeria4
previous arrow
next arrow

SOSNA

Sosna to drzewo występujące powszechnie, w wielu miejscach na świecie. Spotkać ją można zwykle w lasach, ale zdobi także miejskie parki i skwery. Wszystko dlatego, że nie tylko pięknie się prezentuje, ale świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami powietrza. Według badań sosny pochłaniają szkodliwe dla zdrowia pyły zawieszone PM.

Sosna liczy ponad 100 odmian drzew i krzewów. Należy do nich sosna czarna, która charakteryzuje się korą ciemniejącą wraz z wiekiem do niemal czarnego koloru oraz ciemnozielonymi igłami.
Niezależnie od odmiany sosna ma wiele właściwości leczniczych. Pomaga w chorobach górnych dróg oddechowych, niweluje bóle reumatyczne czy dolegliwości skórne. Sosna ma również działanie uspokajające. Usuwa objawy przemęczenia i łagodzi stres. Zawarte w pączkach i igłach sosny składniki wykazują m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, wykrztuśne, odkażające i rozkurczowe. 

Czy wiesz, że… (więcej…)

Poprzednie
Następne